0
0

هزمت (مواد خطرناک) چیست؟

37488 بازدید

HAZMAT مخفف HAZARDOUS MATTERIAL به معنی مواد خطرناک می باشد.

نشت مواد HAZMAT باعث ایجاد مشکلات سلامتی ، جراحات و حتی مرگ در افراد و حیوانات شده و ساختمان ها و محیط زیست را نیز آلوده می نماید.

بسیاری از محصولات حاوی مواد شیمیایی خطرناک بطور معمول در خانه ها مورد استفاده و ذخیره قرار می گیرند و هر روزه در بزرگراه های کشور ، راه آهن ، آبراه ها و خطوط لوله انتقال می یابند.

حوادث HAZMAT :

هر ساله در جهان هزاران حادثه رخ می دهد که در اثر حوادث یا بلایای طبیعی ،HAZMAT ها در محیط زیست رها می شوند.

دسته بندی کلی مواد خطرناک :

 1. شیمیایی
 2. میکروبی
 3. هسته ای

دسته بندی مواد خطرناک از دیدگاه سازمان ملل متحد :

 1. مواد منفجره
 2. گاز ها
 3. مایعات قابل اشتعال
 4. فلزات
 5. مواد اکسید کننده معدنی
 6. مواد بیولوژیک
 7. مواد پرتو زا
 8. مواد خورنده
 9. کلیه مواد مضر برای محیط زیست

دسته بندی حمل و نقل مواد خطرناک از نظر سازمان ملل متحد :

مقررات حمل و نقل ریلی RID

مقررات حمل و نقل جاده ای ADR

مقررات حمل و نقل دریایی IMDG

مقررات حمل و نقل هوایی DGR

 

CBRN چیست :

کوتاه ‌شده عبارت شیمیایی، میکروبی، پرتوزاینده، هسته‌ای است که برای نیروها، یگان‌ها و ابزار مقابله با جنگ‌افزارهای شیمیایی، میکروبی، پرتوزاینده هسته‌ای به کار می‌رود. تا پایان جنگ سرد، این عبارت به صورت اتمی، میکروبی، شیمیایی (اختصاری ABC) به کار می‌رفت که پس از آن به صورت هسته‌ای، میکروبی،شیمیایی (اختصاری NBC) تغییر یافت. با ساخت جنگ‌افزارهای پرتوزاینده، این پروتکل در سال ۲۰۱۲ میلادی به شمپه (اختصاری CBRN) تغییر یافت. این اصطلاح پیشتر و در دوره جنگ ایران و عراق به صورت ش‌م‌ر نیز بکار می‌رفت که کوتاه شدهٔ عبارت شیمیایی-میکروبی-رادیواکتیو است.

حوادث HAZMAT

هر ساله در جهان هزاران حادثه رخ می دهد که در اثر حوادث یا بلایای طبیعی ،HAZMAT ها در محیط زیست رها می شوند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=227
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
profile avatar
cyrex
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما

نرم افزار جامع ایمنی مواد شیمیایی WISER WISER برنامه( سیستم اطلاعات همراه برای پاسخ های اضطراری) یک برنامه کاربردی طراحی شده توسط انستیتو ملی بهداشت زیرمجموعه کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا می باشد که اطلاعات جامع و کاملی را در زمینه ایمنی مواد شیمیایی در دسترس قرار می دهد. این برنامه کاربردی اطلاعات مفیدی شامل تعریف کامل ماده، مشخصات فیزیکی ماده، اطلاعات مربوط به سلامتی انسان و … را در فراهم می کند. لازم به ذکر است که قسمت های مختلف این برنامه خود دارای زیرمجموعه های مختلفی می باشد که به صورت جامع مواد شیمیایی را از نظر بهداشت حرفه ای و ایمنی معرفی می نماید. بطور مثال اطلاعاتی در زمینه سرطانزایی، مسمومیت های حاد و مزمن، حدود آستانه مجاز، مشکلات سلامتی و بهداشتی و … را فراهم می کند.

پسورد: megawp.com

نظرات

0 نظر در مورد هزمت (مواد خطرناک) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.