0
0

کتابچه ازون

2843 بازدید

آب ‌و هوای کره زمین با جریان‌ های دائمی انرژی خورشیدی جریان می ‌یابد این انرژی به صورت امواج گوناگون به زمین می ‌رسد. لایه ازون، سطح زمین را مانند یک سپر محافظ در برابر امواج زیان ‌آور و خطرناک فرابنفش محافظت می‌ کند. اما امروزه بر اثر ورود گازهای گوناگون به جو زمین، این لایه محافظ دچار تخریب و پارگی شده است. از این رو، خطری جدی حیات همه موجودات زنده روی زمین را تهدید می ‌کند.
عامل اصلی تخریب لایه ازون، ترکیبات گازی کلروفلوئوروکربن ¬ها و هالون ها هستند. این مواد شیمیایی پرمصرف که بیشتر بنام فریون ¬ها شهرت دارند، در طول نیم قرن اخیر کاربری ‌های متنوعی پیدا کرده ‌اند. این ترکیبات به دلیل داشتن امتیازهایی مانند اشتعال ناپذیری و غیر سمی بودن به عنوان یک فرآورده بی ‌خطر از دهه ۱۹۵۰ مصرف گسترده‌ ای یافتند. تولید انبوه کلروفلوئوروکربن ها و استفاده پردامنه آنها در طیفی متنوع به همراه خود رفاه و آسایش را در طول نیم قرن اخیر برای مردم به ارمغان آورد. نادیده گرفتن این جنبه ‌ها و اهمیت اقتصادی و فراگیر این فرآورده‌ ها غیرممکن است. تا چندی پیش، این گازهای معجزه‌ گر با مشتقات رو به افزایش خود هر دم کاربری جدیدی پیدا می‌ کردند و از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۸۷ عرصه‌ های وسیعی از صنایع را به خدمت خود گرفته بودند. پروتکل مونترال به عنوان تبلور باور و پیمان مشترک همه کشورهای جهان، سندی است برای قطع کامل تولید و مصرف آنها و نقطه پایانی است برای حیات کوتاه اما پرمصرف این فرآورده ‌های جنجالی قرن اخیر.

محیط‌ زیست، جلوه ‌ای است از پهن دشت بزرگ جهان آفرینش که خداوند سبحان آن را با قدرت شگرف و لایزال خود ساخته و پرداخته است. با توجه به رویارویی بشر امروزی با چالش‌ های متعدد زیست‌ محیطی از جمله آلودگی منابع آب، خاک، هوا، پدیده گرم شدن زمین، تخریب لایه اوزون و همچنین مطابق با آموزه‌ های دینی و همچنین اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت از محیط ‌زیست یک وظیفه عمومی تلقی می ‌شود؛ به این معنی که کلیه افراد حقیقی و حقوقی موظف به حفظ محیط ‌زیست هستند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2123
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه ازون کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه ازون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.