0
0

کتابچه پدیده Red Tide

2440 بازدید

همه ‌ساله در نقاط مختلف جهان، خبر پدیده عوامل بروز یا رشد بی رویه جلبک ‌ها به گوش می ‌رسد. اما به راستی عوامل بروز چیست و چرا اتفاق می ‌افتد؟
عوامل بروز یا رشد بی ‌رویه جلبک‌ ها، در اثر افزایش ناگهانی میزان مواد غذایی موجود در آب، به خصوص ترکیبات فسفری و نیتراتی اتفاق می ‌افتد. همچنین افزایش ویتامین B12 در فاضلاب های شهری تأثیر به سزایی در رشد بی ‌رویه جلبک‌ ها داشته است. مصرف بی ‌رویه کودهای کشاورزی و شسته شدن و انتقال آنها به آب دریاچه‌ ها، دریاها و اقیانوس ‌ها از طریق آب ‌های روان سطحی، باعث افزایش میزان فسفر آب و در نتیجه جهش ناگهانی در رشد و تعداد جانداران تک‌ سلولی می ‌شود. با رشد بیش از حد این دسته از موجودات، سطح آب پوشیده شده و اکسیژن به عمق آب نمی ‌رسد و در نهایت، منجر به خفگی مرجان ‌ها و ماهی‌ ها می‌شود. علاوه بر این، رشد بی ‌رویه جلبک ‌ها جلوی نفوذ نور را به اعماق آب گرفته و جلبک ‌های همزیست مرجان‌ ها را نابود کرده و از این طریق نیز به مرجان ‌ها آسیب می‌ رساند. بعضی از انواع جلبک ‌ها سمی بوده و از طریق تولید سیم نیز باعث مرگ آبزیان می ‌شوند. جلبک ‌ها علاوه بر آن، به دلیل چسبنده و لزج بودنشان، بر روی آبشش ماهی ‌ها چسبیده و باعث خفگی و مرگ ماهیان می ‌گردند.
گاهی اوقات شدت عوامل بروز به حدیست که باعث تغییر رنگ آب نیز می ‌شود. بسته به نوع تک‌ سلولی و همچنین غلظت آن، پدیده عوامل بروز به رنگ‌های سبز، زرد، زرد مایل به قهوه‌ ای و گاهی قرمز رنگ دیده می‌ شود.

محیط ‌زیست، جلوه ‌ای است از پهن‌ دشت بزرگ جهان آفرینش که خداوند سبحان آن را با قدرت شگرف و لایزال خود ساخته و پرداخته است. با توجه به رویارویی بشر امروزی با چالش ‌های متعدد زیست ‌محیطی از جمله آلودگی منابع آب، خاک، هوا، پدیده گرم شدن زمین، تخریب لایه اوزون و… همچنین مطابق با آموزه‌ های دینی و همچنین اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت از محیط ‌زیست یک وظیفه عمومی تلقی می ‌شود؛ به این معنی که کلیه افراد حقیقی و حقوقی موظف به حفظ محیط ‌زیست هستند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2120
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه پدیده Red Tide کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه پدیده Red Tide

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.