0
0

کتابچه علائم و تابلوهای ایمنی

2777 بازدید

یکی از وظایف اصلی کارفرمایان حفظ ایمنی کارکنان است. برای این منظور در طراحی و ساخت هر محیط صنعتی عوامل ایمنی در نظر گرفته می‌ شود و با اقدامات مهندسی، خطرات محیط کار تحت کنترل در می ‌آیند. اما با وجود اقدامات کنترلی، احتمال وقوع خطر وجود خواهد داشت. در این راستا رنگ ‌ها، علائم و نشانه‌ های ایمنی، ابزارهای مناسبی هستند و با استفاده از آنها می ‌توان در جهت ارتقای سلامت و ایمنی کارکنان و همچنین بازدیدکنندگان محیط ‌های صنعتی گام برداشت. علائم ایمنی به‌ طورکلی برای موارد ذیل کاربرد دارند.
1- جلب ‌توجه نسبت به خطرات ایمنی و بهداشتی
2- نشان دادن خطراتی که ممکن است دیده نشوند.
3- ارائه دستورات و اطلاعات کلی
4- یادآوری به کارکنان که در چه مناطقی لوازم حفاظت فردی باید استفاده شوند.
5- نشان دادن محل استقرار تجهیزات اورژانس
6- نشان دادن ممنوعیت برخی از اعمال
طبق استاندارد ANSI Z535، علایم ایمنی را با توجه به هدفی که از به کار بردن آنها دنبال می‌شود به سه دسته تقسیم می‌شود:
• تابلو ایمنی
• برچسب ایمنی
• آویز برگ
بر اساس این تقسیم ‌بندی، تابلوها، وسایلی هستند که برای اعلام هشدار در ساختمان ‌ها، تأسیسات و محیط ‌های عمومی نصب می ‌شوند. ولی برچسب ‌ها به طور کلی برای اعلام هشدار در مورد کالاها و تجهیزات به کار می ‌روند. آویز برگ‌ها نیز وسایلی هستند که برای اعلام هشدار درباره خطرات موقتی در محل کار به کار می ‌روند.

در محیط‌ های صنعتی خطرات متعددی وجود دارد که معمولاً تنها کارکنان همان بخش از وجود این خطرات آگاهی دارند از این رو زمانی که افراد دیگری به آن محیط وارد شوند از وجود خطرات بی ‌اطلاع هستند. حتی زمانی که کارکنان مجرب همان سایت در اثر مشغله زیاد وجود خطری را فراموش کنند تابلوها و علائم ایمنی، ابزارهای مناسبی است که کارکنان را از وجود خطرات اطرافشان مطلع می ‌سازد. از سوی دیگر باید توجه داشت که هر یک از کارکنان در محیط کار، مشغول انجام فعالیت ‌های مربوط به خود هستند لذا به ‌منظور اطلاع ‌رسانی خطرات موجود در محیط کار استفاده از تابلوهای ایمنی، نوارهای خطر و آژیرهای، ایمنی اجتناب ‌ناپذیر است. همچنین دانستن مفاهیم علائم، تابلوها و رنگ‌ های ایمنی برای همه ‌ی کارکنان ضروری است چرا که آگاهی از خطرات و تهدیدات اطراف در پیشگیری از وقوع حادثه کمک می ‌کند. به همین دلیل سازمان‌ های جهانی، استانداردهایی را درباره‌ ی طراحی و ساخت علایم و تابلوها و تدوین قراردادهایی در استفاده از رنگ‌ های ایمنی تدوین کرده ‌اند. این مجموعه به شرح انواع مختلف علائم و نشانه ‌های مورد استفاده برای ارتقای ایمنی در محیط کار می‌ پردازد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2111
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه علائم و تابلوهای ایمنی کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه علائم و تابلوهای ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.