0
0

کتابچه اسید سولفوریک و خطرات آن

2735 بازدید

اسید سولفوریک در قرن نهم توسط شیمیدان ایرانی به نام زکریای رازی کشف شد. اسید سولفوریک نوعی اسید معدنی بسیار قوی است. این اسید با هر درصدی در آب حل می شود. اسید سولفوریک در گذشته به نام جوهر گوگرد معروف بوده است.
اسید سولفوریک از اکسایش دی اکسید گوگرد در اتاق های سربی طبق روش خاصی تهیه می شود. این اسید جزء مواد شیمیایی پرمصرف به شمار می رود. این ماده در واکنش های شیمیایی و فرآیندهای تولید سایر ترکیبات، کاربرد فراوانی دارد. عمده ترین استفاده آن در کارخانه های تولید کود شیمیایی، استخراج فلزات، سنتزهای شیمیایی، تصفیه پساب ها و پالایشگاه های نفت (تصفیه مواد نفتی) است.

با توجه به رسالت خطیر مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست مبنی بر حفظ و صیانت از نیروی کار و تداوم سلامت آنان و افزایش بهره وری و بازده کاری، آگاه ساختن کارکنان از خطرات مواد مخاطره آمیزی که در صنعت با آن رو به رو هستند، و ارائه اقدامات کنترلی و احتیاطهایی که حین کار باید جهت مصونیت اعمال دارند، مجموعه ای از برنامه های آموزشی و از جمله انتشار این کتابچه ها تدارک دیده شده است. این فرایند آموزشی نه تنها به این مدیریت در نیل به مقاصد عالی خویش کمک می کند، بلکه باعث جلب اطمینان و اعتماد قلبی کارکنان نسبت اهمیت سلامت آنان برای مدیران صنعت می شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2281
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه اسید سولفوریک و خطرات آن کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه اسید سولفوریک و خطرات آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.