0
0

کتابچه ارگونومی کار با رایانه

2490 بازدید

اهداف اساسی علم ارگونومی، بهبود چگونگی انجام کار، روش های انجام کار و کاربرد صحیح برای انطباق آنها با ویژگی های روانی و جسمی انسان است. باید توجه داشت که با مراعات اصول ارگونومی، فشار کاری و خستگی های بی مورد کاهش می یابد. ارگونومی انطباق علمی شغل، شرایط، ابزار و محیط کار با مشخصات فیزیکی و بدنی انسان و نیز نیرو و توانایی جسمی اوست.
شغل و محیط کار باید چنان طراحی شود که با میانگین مشخصات فیزیکی افراد – با در نظر گرفتن انحراف معیارهای مربوطه – مطابقت داشته باشد.
با وجود پایانه های تصویری در دفاتر اداری وضعیت های بدنی مجاز برای انجام کارهای دفتری محدودتر شده است. این موضوع گفت و گوهای زیادی را درباره مشکلات ارگونومیک بالقوه، یعنی مشکلات بینایی، اثر وضعیت بدنی نشسته، رویارویی با پرتو و اثر کاربری رایانه در رضایت مندی شغلی، سبب شده است.

علم در جهان کنونی بخش بزرگی از مشکلات افراد را در فضاهای کاری گوناگون برطرف کرده است. در این باره، برخی از شاخه های علوم و فنون از زوایای مختلف به بررسی و تجزیه و تحلیل سلامت و بهداشت انسان ها و نیز کارآیی آنها پرداخته اند. ارگونومی یا همان مهندسی عوامل انسانی از جمله دانش هایی است که به طور جدی در بهداشت کار مطرح است.
با توجه به اهمیت روزافزون نیروی انسانی در سازمانها، همواره باید در حفظ و نگهداری از این منبع ارزشمند کوشید. آموزش، از جمله راه های حفظ نیروی انسانی است که برای مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست از اهمیت بسیاری برخوردار است و مجموعه ی حاضر گامی است در این راستا.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2272
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه ارگونومی کار با رایانه کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه ارگونومی کار با رایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.