0
0

کتابچه آشنایی با دوش و چشم شوی اضطراری

2452 بازدید

در جهان اطراف ما هزاران ماده شیمیایی وجود دارد که در بسته‌ بندی ‌های مختلفی مانند قوطی، جعبه، سیلندر، بشکه و قرار گرفته ‌اند. بسیاری از این مواد خطرناک هستند به‌ ویژه اگر در استفاده از آنها، نکات ایمنی رعایت نشود. نمونه بارز این مواد شیمیایی گروه مواد خورنده است که به فراوانی در اطراف ما یافت می ‌شود و از جمله آنها می ‌توان به شوینده ‌های خانگی تا مواد سنگین صنعتی اشاره کرد. بسیاری از مواد خورنده وقتی که روی پوست پاشیده شوند باعث سوختگی و صدمه به پوست می ‌شوند. همچنین، پاشیدن مقدار کمی از آنها به چشم، باعث آسیب جدی به آن می‌ شود.
در صورت پاشیدن این مواد، آب بهترین ماده‌ ای است که می ‌تواند آن را خنثی کند به همین علت در محیط‌ هایی که از مواد شیمیایی خطرناک استفاده می ‌شود دوش و چشم شوی ایمنی نصب شده است.
بدیهی است که هیچ ‌کس نمی ‌خواهد دچار حادثه شود، به همین سبب لازم است قبل از انجام کار، شرایط کاری را بررسی و خطرات آن را شناسایی کرد سپس برای کنترل این خطرها از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده نمود.
گاهی با وجود اقدام‌ های کنترل‌ کننده و رعایت احتیا ‌های لازم، حوادثی برای چشم رخ می ‌دهد. در این صورت پس از وقوع حادثه باید به ‌سرعت وارد عمل شد و آب تمیز آماده کرد تا با استفاده از راه امروز مواد شیمیایی گوناگونی در محیط‌ های کاری وجود دارد. رعایت نکردن دستورات ایمنی کار با مواد شیمیایی ممکن است به عوارض جبران ‌ناپذیری مانند کوری یا سوختگی‌ های شدید منجر شود. بنابراین استفاده از دستکش‌ ها شیلدهای محافظ صورت و تجهیزات حفاظت فردی، برای افرادی که در تماس با مواد شیمیایی هستند، ضروری است.
با این حال ممکن است شرایطی ایجاد شود که تماس با مواد شیمیایی اتفاق افتد. در این صورت، ۱۰ تا ۱۵ ثانیه ابتدایی، به ‌ویژه در مورد مواد خورنده، بسیار اهمیت دارد. اگر در ثانیه‌ های اول تماس با مواد شیمیایی امکان شستشو و رفع آلودگی وجود داشته باشد می ‌توان به بهبودی امیدوار بود، اما تأخیر، حتی برای چند لحظه ممکن است آسیب ‌های وخیمی را موجب شود.
از آن جا که در محیط‌ هایی که کارکنان با مواد شیمیایی تماس پوستی دارند یا ممکن است این مواد به چشم آنها پاشیده شود، نصب و راه ‌اندازی دوش ‌ها و چشم ‌شوهای ایمنی امری ضروری و اجتناب ‌ناپذیر است. با وجود آن که در شرکت ‌های زیرمجموعه شرکت ملی پالایش و پخش، چشم‌ شوها و دوش ‌های اضطراری نصب شده است اما برای بازدهی بیشتر باید با ضرورت ‌ها و ویژگی‌ های آن آشنا شد و روش استفاده و بازرسی از آن را آموخت. این مجموعه اطلاعات لازم را راجع به این موضوع در اختیار کارکنان قرار می ‌دهد.
های گوناگون، تماس با مواد شیمیایی را کمتر کرد.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2117
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه آشنایی با دوش و چشم شوی اضطراری کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه آشنایی با دوش و چشم شوی اضطراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.