0
0

کتابچه حفاظ گذاری ماشین آلات

2405 بازدید

له شدن دست‌ها و بازوها، بریده شدن انگشتان و کور شدن از جمله صدمات احتمالی ناشی از کار با ماشین‌آلات است. بسیاری از این صدمات از طریق بخش‌های متحرک ماشین‌آلات مختلف ایجاد می‌شوند. بنابراین حفاظ گذاری برای حفاظت انسان در برابر صدمات قابل پیشگیری و غیرضروری، لازم است. اصل مهمی که باید به خاطر سپرده شود، این است که هر قسمت از ماشین یا سیستمی که ممکن است باعث ایجاد صدمه شود، باید حفاظ گذاری شود. این کتاب خطرهای مختلف ناشی از حرکات مکانیکی را شرح داده و روش‌هایی را برای حفاظت افراد در برابر این خطرها ارایه می‌دهد. هر شخصی که با ماشین‌آلات کار می‌کند، یا در هنگام کار در کنار ماشین‌آلات قرار می‌گیرد، باید قادر باشد خطرهایی را که منجر به قطع عضو می‌شوند شناسایی کند. آشنایی با قسمت‌های مختلف ماشین، حرکات مکانیکی که در این قسمت‌ها وجود دارد و طرز صحیح کار با ماشین به شخص کمک می‌کند تا از صدمات جانی جلوگیری کند. کارگرانی که با ماشین‌آلات ثابت کار می‌کنند، انواع متنوعی از فعالیت‌ها را انجام می‌دهند و خطرهای قطع عضو در آنها وجود دارد. این فعالیت‌ها عبارت‌اند از:
– نصب ابزار و قطعات و تنظیم آن‌ها
– راه‌اندازی ماشین‌آلات
– انجام کار معمولی با ماشین
– تمیز کردن اضافه‌ها و ضایعات (مانند پلیسه)
– تنظیم ماشین
– تمیز کردن خود ماشین
– روغن‌کاری قطعات ماشین
– تعمیر و نگه‌داری
هنگام ارزیابی فعالیت‌هایی که خطر بالقوه قطع عضو دارند، باید تک تک فعالیت‌های کارگرانی را که با ماشین کار می‌کنند در معرض آسیب هستند، در نظر گرفت.

هر نوع فعالیت، تجهیزات، مواد و محیط‌های کاری خطراتی را برای کارکنان ایجاد می‌کند. بدیهی است که برای جلوگیری از بروز حوادث و پیشگیری از آسیب دیدن افراد، لازم است با طراحی و اجرای یک سری اقدامات کنترلی، خطرات محیط کار را کاهش و در نتیجه میزان ایمنی را افزایش دهیم. از جمله این اقدامات حفاظ گذاری دستگاه‌هاست. بدیهی است که نمی‌توان در این چند صفحه همه مسایل مربوط به حفاظ گذاری دستگاه‌ها را بیان کرد. لذا توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر به دستورالعمل‌ها و استانداردهای مربوطه مراجعه شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2098
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه حفاظ گذاری ماشین آلات کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه حفاظ گذاری ماشین آلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.