0
0

کتابچه ایمنی در استفاده از سیم بکسل

2664 بازدید

“سیم بکسل” به عنوان وسیله ای قابل انعطاف در دستگاه های بالابر، جراثقال و دیگر عملیات ها به کار می رود. از جمله مزایای آن نسبت به سایر وسایل مشابه مثل زنجیر، سبک بودن و اطمینان کار آن است.
چون سیم بکسل از تعداد زیادی سیم تشکیل شده است، با وجود شرایط نامناسب به طور آنی قطع نمی شود. بلکه در اثر فرسوده شدن ابتدا سیم های خارجی قطع می شود که در صورت مشاهده این مورد، باید به سرعت آن را تعویض کرد.
سیم بکسل ها از سیم های فولادی با مقاومت کششی حدود 130 تا 250 KG/MM ساخته شده اند.
سیم بکسل های مورد استفاده در محیط های خشک از سیم های بدون روپوش تشکیل می شوند. اما سیم بکسل های مورد استفاده در محیط های مرطوب از نوع گالوانیزه هستند. باید در نظر داشت که در مواقع گالوانیزه کردن به علت عملیات حرارتی انجام شده، سیم بکسل 10 درصد مقاومت کششی خود را از دست می دهد.
سیم بکسل ها توسط ماشین های مخصوص بافته می شوند، در ابتدا سیم ها به صورت لایه های سیمی پیچیده می شوند و سپس آن لایه های سیم به صورت بکسل در می آید. شایان ذکر است این دو عمل همزمان یا در دو مرحله انجام می گیرد. لایه های سیمی روی لایه داخلی که از جنس فیبر، آزبست، پلاستیک و یا سیم هایی با فولاد نرم تر تشکیل شده است، پیچیده می شود.

استفاده از سیم بکسل ایمن و مطمئن در تمام فعالیت های صنعتی به ویژه در جرثقیل ها و بلند کردن بار، از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین بررسی ایمنی سیم بکسل ها ضرورتی است که مسئولان ایمنی و اپراتوران را بر عهده دارند. در این راستا لازم است درباره ی انواع سیم بکسل، انتخاب سیم بکسل مناسب، استقامت آن، چگونگی استفاده و به کارگیری، بازرسی و کنترل خرابی های آن ها و … اطلاعات جامع و کافی در اختیار کارکنان قرار گیرد، به گونه ای که روش سنتی، سلیقه ای و وابسته به فرد تنها روش به کارگیری و بازرسی آن ها نباشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2065
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه ایمنی در استفاده از سیم بکسل کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه ایمنی در استفاده از سیم بکسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.