0
0

کتابچه روش های تصفیه فاضلاب (تصفیه فیزیکی)

2404 بازدید

رابطه انسان عصر حاضر با محیط‌ زیست دستخوش بحران است. این بحران در اثر دخالت و بهره ‌برداری نامعقول و تخریب سودجویانه، در محیط‌ زیست ایجاد شده و اثرات زیانباری برای انسان و محیط اطراف او به همراه دارد.
در این میان پساب‌ های ناشی از تولیدات صنعتی و کارخانه‌ ها و فاضلاب ‌های شهری، در کنار تخریب و کاهش منابع خدادادی، فشار مضاعفی را بر اکوسیستم کره زمین تحمیل می ‌کند.
این مسأله موجب شده تا دانشمندان از طریق روش ‌های مختلف، بار آلودگی پساب وارد شده به محیط را کاهش دهند.
در قرن اخیر، رشد جمعیت، بزرگ شدن شهرها، تولیدات صنعتی و کشاورزی و مصرف مواد شیمیایی گوناگون باعث شده که کره زمین بیش از هر زمان دیگری در معرض آلودگی قرار گیرد. ورود مواد آلاینده به آبها و تجمع آنها در آبزیان به واسطه خطراتی که برای انسان و دیگر موجودات ایجاد می‌ کنند، بخش مهمی از آلودگی محیط ‌زیست را شامل می ‌شوند. آلودگی ناشی از یون‌ های فلزات سنگین که روز به روز با پیشرفت صنعت بر مقدار و انتشار آن افزوده می ‌شود، از مهم ‌ترین و خطرناک ‌ترین آلوده‌ سازهای زیست ‌محیطی محسوب می ‌شود.
خطر اصلی این مواد به علت خاصیت تجمع پذیری آنها در بدن موجودات زنده است که از طریق زنجیره غذایی در کل اکوسیستم به گردش درآمده و بر اثر فعل ‌و انفعالات شیمیایی به مواد سمی ‌تر و خطرناک ‌تر که خاصیت سرطان ‌زایی دارند، تبدیل می ‌شود. از این رو، کنترل، کاهش بار آلودگی و تصفیه جلوگیری از به هم خوردن زنجیره غذایی در اکوسیستم حائز اهمیت است. فاضلاب را بسته به میزان و نوع بار آلودگی با روش ‌های مختلف فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه می ‌کنند که هر کدام از زیرمجموعه‌ ها و روش‌ های مختلفی تشکیل شده است.

محیط‌ زیست، جلوه ‌ای است از پهن‌ دشت بزرگ جهان آفرینش که خداوند سبحان آن را با قدرت شگرف و لایزال خود ساخته و پرداخته است. با توجه به رویارویی بشر امروزی با چالش‌ های متعدد زیست ‌محیطی از جمله آلودگی منابع آب، خاک، هوا، پدیده گرم شدن زمین، تخریب لایه اوزون و … همچنین مطابق با آموزه ‌های دینی و همچنین اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت از محیط ‌زیست یک وظیفه عمومی تلقی می‌ شود؛ به این معنی که کلیه افراد حقیقی و حقوقی موظف به حفظ محیط ‌زیست هستند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://persianacademy.net/?p=2234
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما
جهت دانلود کتابچه روش های تصفیه فاضلاب (تصفیه فیزیکی) کلیک نمایید.

نظرات

0 نظر در مورد کتابچه روش های تصفیه فاضلاب (تصفیه فیزیکی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.